MAŁE OGRODY

to najczęściej ogrody przy zabudowie szeregowej. Ze względu na niewielkie gabaryty szczególnie istotne jest przemyślane zaplanowanie kompozycji ogrodu, pod kątem funkcjonalności przestrzeni. Szczególnie przydatne są rozwiązania łączące przeznaczenie poszczególnych elementów - np. kiedy ława jest też schowkiem, co pozwala zaoszczędzić miejsce.
Dużą zaletą małego ogrodu jest oglądanie jego elementów z bliska, dzięki czemu można wprowadzić interesujące detale, które w większej przestrzeni byłyby nieczytelne. Wbrew pozorom mniej przestrzeni nie stanowi żadnego ograniczenia. Możliwości aranżacji są nieograniczone!

mały ogród w mieście

mały ogród w mieście

Ogródek o powierzchni ok. 200 m2 na jednym z wrocławskich osiedli, zaprojektowany został jako miejsce wypoczynku dla rodziny z dorastającymi dziećmi. Kompozycji ogrodu nadano miękkie, harmonijne kształty, podkreślone niskimi obwódkami ze strzyżonego bukszpanu. Układ ścieżek zapewnia wygodną komunikację, a duży taras stanowi serce ogrodu.
Na poziomie salonu powstał drewniany taras, z którego schodzi się do ogrodu. Na poziomie ogrodu zaprojektowano drugi taras z kamiennych płyt, który otoczony zielenią zapewnia spokój i prywatność. Przy tarasie zlokalizowany został szemrzący element wodny, w postaci kamiennej formy. Dalej stanęła mała ażurowa altana z drewna, w której cieniu można czytać, wypoczywać i chować się przed letnimi upałami. Zaprojektowana roślinność to gatunki o różnych terminach kwitnienia, co zapewni atrakcyjność ogrodu przez cały sezon wegetacyjny. Dominują gatunki o niewielkich wymaganiach, przy jednoczesnych wysokich walorach dekoracyjnych: ozdobne trawy, krzewuszki, tawuły, lawenda i kosodrzewiny.

ogrodowy salon

ogrodowy salon

Mały ogródek przy szeregówce, o wymiarach zaledwie 80 m2, pełni funkcję przedłużenia wnętrza domu. Niewielkie gabaryty sprawiają, że jest on mocno powiązany z salonem, znajdującym się na parterze domu.
Przestrzeń została zaprojektowana jako miejsce wypoczynku. Poprowadzona po przekątnej kompozycja pozwala optycznie powiększyć niewielką działkę, a zagospodarowanie ogrodu ma 'wyciągnąć' domowników na zewnątrz. Aby to uzyskać istniejący taras został powiększony, co poprawiło jego funkcjonalność. Przy tarasie stanęła drewniana ława ze schowkiem i miejscem na drewno do kominka. W ogrodzie znalazło się miejsce również dla pergoli z ławeczką, niewielkiego trawnika i bujnych rabat.

nowoczesny mały ogród

nowoczesny mały ogród bez trawnika

Mały ogródek przy zabudowie szeregowej miał zyskać nowoczesny charakter.
Na końcu działki powstał dodatkowy taras, zacieniony drewnianą pergolą. Przy tarasie stanęła ściana wodna, wykonana z kamienia w gabionowych koszach, które zostały również użyte do zbudowania siedzisk. Na życzenie Inwestora zniknął dotychczasowy trawnik a zastąpiły go różne nawierzchnie: połączenie starego tarasu przy domu z nowym tarasem pod pergolą zostało wykonane z betonowych szarych płyt, żwirowe rabaty i drewno tarasów.
Całości dopełniają proste nowoczesne nasadzenia.

mały ogród z hamakiem

mały ogród z hamakiem

Ogródek przy zabudowie szeregowej miał mieć miękkie kształty i naturalne nasadzenia. Trawnik o płynnych liniach podkreśla swobodny układ oraz wyznacza kształty w ogrodzie. WyraĽnym akcentem w jest drewniana pergola przy tarasie, pod którą prowadzi przejście po kwadratowych płytach, otoczonych macierzanką i karmnikiem ościstym.
Pergola zasłania widok na taras, dając poczucie prywatności, służy również do zawieszania hamaka oraz huśtawki dla dziecka. Roślinność dobrana została tak, aby po rozrośnięciu się zasłonić widok na sąsiednie posesje, ale tworząc miękkie naturalne płaszczyzny, a nie regularne żywopłoty.
Zdjęcia zrobione zostały zaraz po zakończeniu prac.

mały ogród w dwoma tarasami

mały ogród w dwoma tarasami

Nieduży ogródek, o pow. ok 160 m2, przy domu szeregowym na jednym z osiedli w Warszawie miał się stać miejscem relaksu i wypoczynku dla całej rodziny. Przydomowy taras, położony na wysokości ok. 80cm, był zbyt mały i niewygodny, aby móc z niego komfortowo korzystać. Zaprojektowano więc dodatkowy taras na poziomie ogrodu, osłonięty nasadzeniami i pergolą, zapewniającymi prywatność oraz cień w letnie upalne dni.
Przestrzeń ogrodu, skupiona wokół tarasu, to trawnik do dziecięcych zabaw oraz otaczające go rabaty, obsadzone atrakcyjnymi gatunkami drzew, krzewów i bylin. Wybierając gatunki do ogrodu zwrócono szczególną uwagę na ich pokrój i docelowe wymiary, co jest szczególnie ważne w niewielkich ogrodach. Zaplanowano więc drzewa o kolumnowym pokroju, niewielkie drzewa iglaste oraz kolorowe krzewy i byliny. Ze względu na problem ze stagnującą wodą, nasadzenia zaplanowano w podniesionych rabatach. Wąska przestrzeń wzdłuż domu została przekształcona w ścieżkę do ogrodu z granitowych płyt w żwirze. Motyw płyt pojawia się również w ogródku frontowym.

mały ogród geometryczny

mały ogród geometryczny

Niewielki ogródek o powierzchni ok. 100m2, zlokalizowany w spokojnej dzielnicy Berlina, wyróżnia się wyjątkowym sąsiedztwem. Domy szeregowe stanęły bowiem nad zbiornikiem wodnym, widocznym z domu i ogrodu. Kompozycja musiała respektować tę lokalizację i pozwolić na podziwianie widoku na wodę.
Rabaty zlokalizowane zostały przy bocznych granicach działki, a żeby je urozmaicić, wprowadzono zróżnicowane wysokości i geometryczne podziały. Przez środek działki w dalszym ciągu można podziwiać widoki. Akcentem dekoracyjnym jest pas macierzanki z granitowymi płytami, przecinający monotonię trawnika. Kolejnym akcentem jest kulista lampa, która oświetla przestrzeń przy tarasie. Na końcu działki w sąsiedztwie domku gospodarczego stanęła mała drewutnia, a przestrzeń pod rosnącymi dużymi drzewami zagospodarowano żwirową nawierzchnią. Zastąpi ona trawnik, który nie mógł sobie poradzić z konkurencją korzeni dużych drzew i zamierał.

mały ogród przy mieszkaniu

mały ogród przy mieszkaniu

Ogródek o powierzchni ok. 50 m2 zlokalizowany jest przy mieszkaniu na jednym z podwrocławskich osiedli. Podstawowym założeniem projektowym było stworzenie za oknami żywego obrazu, zasłaniającego widok na sąsiednie budynki oraz zharmonizowanie go z nowocześnie urządzonymi wnętrzami. Ze względu na złą jakość gleby wymieszanej z gruzem, zaproponowano podniesienie rabat, aby możliwe było posadzenie roślin w żyznej ziemi.
Ogród zyskał geometryczną kompozycję, podkreśloną rabatami o zróżnicowanej wysokości. Drewno pomalowane na kolor szary współgra z szarą kostką granitową, oddzielającą drewniane obrzeża rabat od trawnika i przecinającą go pasami oraz stonowaną kolorystyką panującą z mieszkaniu. W prostych ramach rabat zaprojektowano luĽne nasadzenia ze starannie dobranych gatunków, sadzonych w większych grupach. Przestrzeń ogrodu zamyka strzyżony żywopłot z cisa oraz szpaler wiśni 'Umbraculifera', a głównym akcentem w ogrodzie są grupy traw w różnych kolorach, współgrające z wybranymi gatunkami krzewów liściastych i iglastych.

nowoczesny mały ogród

mały nowoczesny miejski ogród

Projekt ogrodu przy starym domu we Wrocławiu miał być nowoczesną przestrzenią zabawy i wypoczynku, nie wymagającą nadmiernych zabiegów pielęgnacyjnych. Jako, że właściciele ogrodu zajmują piętro budynku, nie ma tutaj charakterystycznego powiązania widokowego domu z ogrodem.
Przestrzeń ogrodu jest prosta i funkcjonalna. Od strony ulicy prowadzi asymetryczna ścieżka z betonowych płyt i granitowej kostki, przechodząca następnie w niewielki taras z oryginalnymi meblami. W głębi ogrodu znalazł się trawnik i domek/bramka dla dzieci. Charakterystycznym elementem są drewniane ławy na gabionowych koszach, wypełnionych drobnym granitem.

mały ogród z dużym tarasem

mały ogród z dużym tarasem

Ogród przy domu o nowoczesnej architekturze miał być przede wszystkim miejscem do wypoczynku. Najważniejszym elementem stał się więc duży taras z deski kompozytowej, który zastąpił mały taras 'kupiony' razem z domem. Nowy taras podniesiono do góry, aby wychodzenie z domu było jak najwygodniejsze, a różnicę poziomów rozwiązano wprowadzając schody na brzegu tarasu. Oryginalny charakter uzyskano dzięki nietypowemu wykończeniu tarasu, przenikającemu się z kołem z granitowej kostki. Na życzenie Inwestora większą część działki przeznaczono na trawnik. Rabaty ulokowane zostały na obrzeżach działki.

mały ogród wielu funkcji

mały ogród wielu funkcji

Kompozycja ogrodu musiała pogodzić kilka funkcji, ze względu na lokalizację przestrzeni z przodu domu. Łączy więc ona w sobie główny szlak komunikacyjny z prywatną strefą relaksu, skupiającą się wokół tarasu.
Dotychczasowe zagospodarowanie ogrodu było mało funkcjonalne a użyte kiedyś materiały mocno nadgryzione zębem czasu. Nowy projekt przewidywał wymianę nawierzchni przy wejściu do domu z płytek ceramicznych na trwalszy granit. Taras został powiększony i wyłożony jasnymi płytami. Powstała nowa ścieżka z kostki granitowej ze wstawkami z płyty tarasowej. Zniwelowane zostały niepotrzebne schodki utrudniające komunikację a w narożniku działki stanął bardzo potrzebny użytkownikom domek gospodarczy.

mały ogród z klinkierowym patio

mały ogród z klinkierowym patio

Ogród powstał przy nowym szeregowym domu, a jego myślą przewodnią było zaciszne patio, otoczone kwitnącymi roślinami, służące przede wszystkim wypoczynkowi. Taras z płytek i cegieł klinkierowych oraz piaskowca szydłowieckiego został celowo odsunięty od elewacji, dzięki czemu możliwe było otulenie go roślinnością ze wszystkich stron. Głównym elementem dekoracyjnym zostało małe oczko wodne - widoczne również z salonu, wkomponowane w nawierzchnię. Z trzech stron taras zamykają wiśnie 'Kiku shidare'. Do dalszej części ogrodu prowadzi ścieżka z płyt, przechodząca pod ozdobną bramką na pnącza. Na końcu ogrodu stanęła druga bramka z drewnianą ławeczką.

mały ogród w stylu rustykalnym

mały ogród w stylu rustykalnym

Działka o powierzchni ok. 300m2 , na której miał powstać ogród, była już częściowo zagospodarowana. Ramy kompozycji stanowiły istniejące nawierzchnie - podjazd i taras oraz zlokalizowany w narożniku domek gospodarczy.
Marzeniem Właścicieli było stworzenie prywatnej przestrzeni wypoczynku, dopasowanej stylistycznie do rustykalnie urządzonego wnętrza domu, w którym dominowało bielone drewno i charakterystyczne dla stylu dekoracje. Głównym akcentem, widocznym z okien salonu, stał się ceglany element wodny, otoczony roślinnością, zlokalizowany w wąskiej przestrzeni za domem. Kształt rabat wycięto w istniejącej nawierzchni, aby zmiękczyć jej linie. Kolejnym zakątkiem w ogrodzie stał się kamienny placyk z drewnianą ławką, zamknięty od tyłu gęstą roślinnością i sąsiadujący z trawnikiem. Nieopodal stanął ogrodowy basen, na którego zachowaniu zależało Właścicielom, ukryty w łanie miskantów chińskich. Aby przestrzeń ogrodu odizolować od podjazdu i widoku na ulicę, wprowadzono wysokie nasadzenia i drewniane pergole, przesłaniające widoki. Całości dopełnią donice i ogrodowe dekoracje, utrzymane w stylu

mały ogród w mieście

zaciszny mały ogród w mieście

Projekt ogrodu powstał z myślą o młodym małżeństwie z małym dzieckiem. Sercem ogrodu jest drewniany taras zacieniony konstrukcją , będącą podporą na pnącza, na której można również wieszać zacieniające tkaniny, lampiony lub inne ozdobne akcenty. Przy tarasie zaproponowano niskie kamienne murki - siedziska, szczególnie przydatne podczas przyjęć w ogrodzie. Wnętrze murków może mieścić dodatkowy schowek na dziecięce zabawki.
Do drewnianego tarasu, przylega mniejszy taras z granitowych płyt, przy którym wysokość murków dostosowana została do wysokości dziecka. Poprowadzone po skosie rabaty, optycznie powiększają przestrzeń ogrodu.

mały ogród przy zabytkowej willi

mały ogród przy zabytkowej willi

Stylowy ogród przy zabytkowej willi powstał z inspiracji włoskim patio. Sercem ogrodu jest więc porośnięty dzikim winem zadaszony taras z posadzką z piaskowca. Od strony ogrodu taras zamyka kamienna studnia, otoczona murkiem, który wizualnie oddziela przestrzeń, nie zasłaniając jednocześnie widoku na ogród. Za altaną ukryte zostało 'zaplecze' ogrodu - domek narzędziowy i miejsce na kompostownik. Stary mur betonowy, obłożony cegłą z rozbiórki stał się idealnym miejscem dla lustra w robionej na zamówienie ramie, ozdobionej motywem dzikiego wina. Ogród służyć ma przede wszystkim wypoczynkowi i zabawie.

mały ogród rodzinny

mały ogród rodzinny

Zadaniem projektowym było ożywienie zaniedbanego ogrodu i nadanie mu nowej jakości. Nietypowo podzielona przestrzeń nasunęła praktyczne rozwiązania. Po prawej stronie domu powstało zaciszne patio osłonięte kratkami na pnącza, z małym oczkiem wodnym i grillem - główna przestrzeń wypoczynkowa dla rodziny. Natomiast po lewej stronie w bezpośrednim sąsiedztwie mini boiska do koszykówki, pod wiązem 'Camperdownii', powstał żwirowy placyk - docelowo miejsce na stolik i ławkę wokół drzewa.
Spośród zastanych roślin pozostały tylko najcenniejsze okazy, które stały się tłem dla nowych bujnie kwitnących rabat.

przedogródek

przedogródek

Przedogródek z kamiennymi tarasami zmienił pustą przestrzeń przed domem w reprezentacyjną i atrakcyjną wizualnie część działki.
Zgodnie z życzeniem inwestora zastosowany został łupek kwarcytowy, komponujący się z jasną elewacją budynku i pięknie kontrastujący z nasadzeniami roślinnymi. Tarasowy układ wprowadził inny wymiar do płaskiego wcześniej przedogródka, a płynne linie murków sprawiły, że kompozycja jest bardziej dynamiczna. Nasadzenia zdominowane zostały przez gatunki zimozielone krzewów i bylin. Elementem wertykalnym są kuliste wiśnie odmiany 'Umbracullifera'.